Szalma László bajnok sportolóból, a távolugrás magyar csúcstartójából vált edzővé. Egyik tanítványáról, Ekler Lucáról, a paralimpiai felkészülésről és a testnevelés kulcsszerepéről beszélgettünk vele.
NÉVJEGY
Szalma László
Kétszeres fedettpályás Európa-bajnok, sokszoros magyar bajnok, országos csúcstartó, olimpiai 4. helyezett távolugró. 1992-es visszavonulása óta a Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen tanít, az egyetem docense. Emellett edzősködik és golfot is oktat. Ekler Luca paralimpiai bajnok, világbajnok, háromszoros világcsúcstartó távolugró és futó edzőjeként 2023-ban mesteredzői, 2024-ben az Év fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzője díjban részesült.
Van-e Ekler Lucán kívül fogyatékosságban érintett tanítványa?
Luca az egyetlen, de vele sem parasportolóként kezdtem foglalkozni, mert sokáig kizárólag épek között versenyzett, csak 2018-ban kapcsolódott be a parasportba. (Luca 11 éves korában stroke-ot kapott, aminek következtében a bal oldalára lebénult. A sikeres rehabilitációnak hála, ebből már csak kevés tünet maradt vissza - a szerk.) Mi 2017-ben kezdtük a közös munkát, amikor beiratkozott a Testnevelési Egyetemre.
Csak a távolugrással foglalkoztak?
Nem, nem, 100, 200, 400 méter síkfutással, gátfutással és persze a távolugrással is. Az atlétikában egy embernek egy edzője van.
Lucának a keze érintett fogyatékosságban. Távolugróként az épek között nem tud versenyezni?
Dehogynem, sőt! Most is indul épek között; olyannyira, hogy a Magyar Bajnokságban a legjobb nyolcban volt két éve. El szokott indulni a székesfehérvári Gyulai István Memorial versenyeken is, tehát ő az épek között is ugyanúgy tud versenyezni. Ezért nagyon sokan meg is kérdezik tőlem, hogy mi baja van Lucának. Mert ugyan a kezét másként tartja, de azt nem mindig veszik észre. Pedig a bénulás az egész bal oldalát érintette. Csak a rehabilitációnak és az elképesztő szorgalmának köszönheti Luca, hogy a stroke-nak már csak ennyi látható jele maradt.
Mivel a bal oldali izomzata érintett, ezért arra mindig egy kicsit többet dolgozunk. Luca ugyanúgy erősít, ugyanúgy emeli a súlyt, mint a többiek, de mivel a kéz funkcióját érinti ez az állapot, ezért bizonyos dolgokban segíteni kell neki.
Tulajdonképpen annyi a plusz feladat, hogy a bal oldalára többet kell edzenie?
Nem többet, hanem máshogy. Nagyon alaposan utána kellett járnom, hogy is megy ez. Bizonyos gyakorlatokat nem tud úgy megcsinálni, mint a többiek, azok helyett mást kell kitalálni vagy másként végrehajtani. De ő akaratos, kemény csajszi. Rossz néven is veszi, ha kedvezményt kap. Van egy csoportom, 10-15 hallgató. Nem mindig van ott mindenki edzésen, de Luca igen! És amikor elpakolásnál szólok a többieknek, hogy ne Luca csinálja, akkor ő ezt mindig nehezményezi.
Ön hogyan lett távolugró és nem valami más?
A jó szakember mindig úgy áll hozzá a fiatalokhoz - és ezt oktatjuk is itt, a Testnevelési Egyetemen -, hogy sokoldalúan képzi őket. Függetlenül attól, hogy mit sportol valaki, az atletikus képességeket – futás, állóképesség, erő - fejleszteni kell, mert az minden sportág alapja.
Nekem ilyen szemléletű, jó edzőim voltak. Kisgyerekként több szakágban kipróbáltak, versenyeztettek. Sikereim voltak, az akkori szövetségi kapitány szerette volna, ha tízpróbáznék. Távolugrásban voltam a legeredményesebb, abban nyertem korosztályos országos bajnokságot. Rúdugrásban is nyertem ugyan, de 17 éves koromban kiderült, hogy van egy születési rendellenességem az egyik csigolyámban, és emiatt az orvosom azt javasolta, hogy kerüljem a csavaró mozdulatokkal járó sportokat. Így lettem távolugró és nem rúdugró.
Ezzel az orvossal, Miltényi Márti nénivel később publikáltunk egy cikket a mélyhátizom erősítéséről, amit a mai napig oktatok. Mert minden harmadik-negyedik ember gerincproblémával születik. Fáj a dereka, nem tud egyenesen állni vagy rossz a tartása, csak nem tudja az okát. Ezért nagyon fontos a testnevelés tantárgy, az elmélet tanítása, a tartásjavító gimnasztika. Egészen kis lurkókkal már el kell kezdeni, akár van gerincproblémájuk, akár nincs.
És az ugrás nem árt a gerincnek?
Dehogynem! (Nevet.) Ezért kell a tartásjavító gimnasztikával már fiatalon megerősíteni a tartóizmokat, hogy később, ha terhelik őket, ne sérüljenek. Nekem ebből a szempontból szerencsém volt, hogy olyan szakemberek dolgoztak velem, akik ismerték a szakma csínját-bínját. Ezért ugrottam még 35 évesen is 8 métert.
A kezdetektől jó kezekben voltam: a Petőfi Gimnáziumba jártam, ami az ország első testnevelés tagozatos gimnáziuma volt. Az osztályunkból tizenhármunkat vettek fel a TF-re (akkor még Testnevelési Főiskola – TF), és heten lettünk később olimpikonok!
Visszatérve Lucára, hogy lehet az, hogy ő ugrott már a saját világcsúcsánál is nagyobbat, mégsem lett belőle újabb világcsúcs?
Az épek között ugrott a Honvéd Kupán két évvel ezelőtt 5,99 métert. A paravilágcsúcsa 5,77 méter, de paralimpiai világcsúcsot csak paraversenyeken lehet elérni. Tehát hiába ugrik nagyon nagyot, ha az nem paraversenyen történik, az nem számít paravilágcsúcsnak. A paraversenyen elért legjobb eredményt viszont elfogadja az épek szövetsége is. Ha például para-világbajnokságon ugrik egy magyar csúcsot, az magyar csúcs lesz az épek között is.
A koronavírus-járvány hogy befolyásolta Luca felkészülését?
Megvolt bennem a rettegés, nehogy a Los Angeles-i olimpiához hasonló helyzetbe kerüljünk. Én akkor voltam a legjobb formámban, de a kommunista országok bojkottja miatt nem vehettem részt az olimpián. Féltem, nehogy elmaradjon a 2020-as olimpia, illetve aggódtam Luca formaidőzítése miatt is.
Ráadásul az a para-atlétikai világbajnokság, ami 2020-ban lett volna, elmaradt, azaz eltolták 4 évvel. (A cikk megjelenésekor interjúalanyunk és Luca már Kobéban várták a verseny kezdetét. Azóta megkaptuk a jó hírt: Luca aranyérmes lett Kobéban! - a szerk.)
Mielőtt Lucával elindultak, Ön járt valaha paralimpián?
Azelőtt nem. 2021-ben Tokióban, az egy évvel későbbre halasztott paralimpián voltam először paraversenyen. Luca csodálatosan szerepelt, világcsúccsal szerzett aranyérmet távolugrásban. Nagyon büszke voltam rá!
A paralimpiai játékok testi és értelmi fogyatékos, sérült sportolók számára rendezett nemzetközi sportversenyek az olimpiai játékok mintájára. A sportolókat fogyatékosságuk szerint kategóriákba sorolják, hogy hasonló képességű sportolók versenyezzenek egymással. A paralimpiák mottója: A lélek mozgásban.
Az olimpiai játékok árnyékában méltatlanul kevés figyelem jut a paralimpiai játékokra, holott ez a maga kategóriájában a világ legrangosabb sporteseménye, ahol ép sporttársaikhoz képest a parasportolók számára hatványozott erőfeszítésbe kerül az eredmények elérése. A parasportolók támogatása töredéke az épekének, ezért sokuk amatőrként versenyez.
Magyar parasportolóink 1972 óta indulnak paralimpiai játékokon és számos éremmel büszkélkedhetnek. Az eddigi paralimpiák során összesen 38 arany-, 55 ezüst- és 67 bronzérmet zsebeltek be.
Mit tapasztalt Tokióban?
Ha már ott voltam a paralimpián, körülnéztem és csak kapkodtam a fejem, hogy milyen csodák vannak! Távolugrásnál például hanggal vezénylik a látássérült vagy vak ugrót. A segítő “guide” beáll a deszka és a homok közé, és vagy számolja a lépéseket az ugrónak indulás után, vagy “hopp, hopp, hopp”-pal irányítja. Amikor kilép az ugró, a guide elugrik.
Én korábban csak egy látássérült kislánnyal foglalkoztam, ő futó volt. A vakok és látássérültek egy segítővel, guide-dal futnak. Össze vannak kötve a csuklójuknál fogva. Ez edzőként is nagyon speciális feladat, mert a guide-nak is ugyanúgy kell edzenie.
Különösen tisztelem, becsülöm a fogyatékos sportolókat, mert látom, tudom, hogy micsoda munka van a teljesítményük mögött!
A cikk késztésének idején már tudtuk, hogy Lucát jelölték a sport Oscarjának is nevezett Laureus-díjra. A rangos nemzetközi kitüntetésre már a jelölés is hatalmas dicsőség, Ekler Luca a második magyar a díj történetében, akit egyáltalán jelöltek. A madridi választáson sajnos nem Luca nyert az Év fogyatékos sportolója kategóriában, de ezúton is gratulálunk a jelöléshez és sok sikert kívánunk neki és Szalma Lászlónak is a továbbiakban!
Ne gondold túl, csak kezdd el a beszélgetést!
Köszönjük, ha adód 1%-ával támogatsz!
Információk: https://www.egysimaegyforditott.com/ado-egyszazalek
Az egyesületünk neve: Egyesület az Inklúzióért
Adószám: 18904693-1-41
Comments