top of page

BLOG

Szerző képeEgyesület az Inklúzióért

Elgurulok a szinkronstúdióba

„Megrajzoltam a boccia labdákat! Odagurulok a trükkasztalhoz!”

„Kapcsolj 5-ös fokozatra! Gyerünk a teraszra, épp UNO-znak a többiek!”

„Ma lesz a tini-disco! Te mit veszel fel?

„Irány a medence! Segítelek beemelni a vízbe az egyik fiúval.”


A Fügefa Gyümölcsei Alapítvány azért jött létre, hogy kerekesszékes gyermekek, fiatalok és családjaik életét, életminőségét segítse és javítsa.

Az alapítvány már második alkalommal szervezett ottalvós filmkészítő tábort kerekesszékes gyerekeknek, ott hangzottak el a fenti mondatok. Idén tizenöten nyaralhattak velük Verőcén. Karli Veronikát, az alapítvány programjainak szervezőjét és kommunikációért felelős önkéntesét kérdeztük erről a gyümölcsöző nyári élményről.



NÉVJEGY


Karli Veronikát már ismerhetitek blogunkból, hiszen interjút is készítettünk vele, és sok cikkben megszólaltattuk, mint érintett édesanyát. A tőle megszokott nagy fordulatszám mit sem változott, és mivel filmezni akarták tanítani a kerekesszékes gyerekeket, hát szerveztek erre egy igazán menő nyári tábort.



Egy kerekesszékes gyerek körül általában igen sok teendő van. Hogy oldottátok meg, hogy a táborban egyszerre 15 mozgáskorlátozott iskolás tudjon a programokon részt venni?

A tavalyi táborunk alkalmával nagyon jól bevált az a módszer, hogy minden egyes kerekesszékes gyerek mellé saját önkéntes segítőt szervezünk. Tudjuk, hogy ez igen megnöveli a tábori létszámot és kicsit soknak is tűnik, hogy körülbelül ugyanannyi gyerek és felnőtt vesz részt egy gyerektáborban. Viszont olyan speciális igényeket kell kielégíteni egy időben (evés, mosdózás, a végtagok igazgatása, éjszakai forgatás, speciális eszközök kezelése stb.), hogy az már az elején világos volt, hogy ezt nem tudja néhány pedagógus ellátni és amolyan „beugrós” szerepkörrel teljes biztonsággal véghezvinni. Így aztán tavaly 12 kerekesszékes gyerek mellé 12 önkéntes segítőt szerveztünk, idén pedig 15-re emeltük a létszámot. De egyébként összesen 40 főre duzzadt a táborunk, mert azt is láttuk, hogy nemcsak felnőttekre van szükség ahhoz, hogy egy gyerek igazán át tudja élni a nyári lazulós élményt, hanem ifi segítők is kellenek, akik korban közel állnak a gyerekekhez, és a filmezési technikához van affinitásuk és hatékonyan tudják segíteni őket.

Így a részt vevő gyerekek testvérei és az önkéntes segítők gyerekei is mind szerves részévé váltak a táborunknak.


Kerekesszékes gyerekek segítőkkel papírszínház előadást néznek
Papírszínház - a közönség (Pinczés Alexandra fotója)
A tábor utáni napokban a hálálkodó levelek között sok szívet melengető volt, de az egyik legkedvesebb számomra az, amikor az önkéntes ifi segítők szülei meséltek arról, hogy a gyermekük élete más irányt vett a tábor után, egy teljesen másfajta értékrenddel járják ez után az útjukat.

 

Miért épp a filmkészítés lett a tábor témája?

Ez egy személyes szerelem. A diploma megszerzése után egy multicégnél voltam belső kommunikációs szakember. A munkám során sok videót kellett készíteni a programokra és munka mellett is vállaltam reklám- és esküvői videózást is, interjúkkal kiegészítve. Dolgoztam pár évet a IX. kerületi TV-nél, mint szerkesztő-riporter és ott megtanultam a videóvágás mikéntjét is.

 

Mivel a fiam is kerekesszékkel él és korlátozottan tudja használni a kezét, ezért látom, hogy az ő jövőjét mindenképpen a számítógép fogja meghatározni. Egyik nyáron elkezdtem neki tanítani az egyik filmvágó applikációt és arra gondoltam, hogy ez milyen nagyszerű dolog, hogy pár mozdulattal ő is képes alkotni valami izgalmas dolgot.

Kerekeszékes gyerekek segítőikkel egy filmstúdiónak berendezett szobában dolgoznak a monitorok előtt. Egy kerekesszékes kislány szeretettel fogja egy kerekesszékes kisfiú tarkóját.
Közös munka (Pinczés Alexandra fotója)

Amikor megfogalmazódott bennem, hogy a fiamnak is fogok igazi ottalvós tábort szervezni, nem volt kérdés, hogy a játékok mellett mi az, amit szeretnék még megmutatni a többi kerekesszékes gyereknek. A filmvágás alapjainak ismerete ma már szinte olyan, mint a nyelvtudás. Aki tud filmet készíteni, az bármilyen munkát is vállaljon el a jövőben, kezében van egy olyan szakma, ami a mai felgyorsult és kommunikáció éhes világunkban kincsnek számít. Idei táborunkban a filmkészítési technikákat a Babtér Primanima budaörsi csapatával kiegészülve oktattuk a gyerekeknek, akik ezúttal az animációs filmek világába kaphattak betekintést.


7 kisfilm készült el a tábor ideje alatt, amelyeket be is neveztünk a X. Speciális Filmfesztiválra! A filmek megtekinthetőek az alapítványunk YouTube csatornáján ès Facebook oldalunkon is.

Kerekesszékes gyerekek és segítőik dolgoznak egy stúdiónak berendezett szobában a monitorok előtt.
Folyik a filmalkotás a táborban (Pinczés Alexandra fotója)

Elmeséled, hogy teltek a tábori napok?

Az első napi ismerkedést és összekovácsolódást követően rögtön belecsaptunk a filmezésbe. A reggeli torna és a reggeli után elkezdtük az animációs filmeket készíteni a Babtér segítségével. Első volt a forgatókönyvírás, a sztori kitalálása. Utána elkészültek a szereplők, a hátterek: rajzoltak, színeztek, vágtak a táborlakók. Amikor ez kész lett, elvonultak a szinkronstúdióba (az egyik kisfiú szobájába), és telefonon felvették a hangokat, amit aztán a Babtér segítségével megvágtak.


Egy mozgássérült fiú az ölébe tett billentyűzeten kattingat, miküzben egy mozgássérült lány fakanállal mozgatja a papírból kivágott figurákat a filmasztalon
 Munka a trükkasztalon - mindenkinek testhezálló munkával: van, aki fakanállal tologatja a figurát, és van, aki az ölében tartott billentyűzeten kattingat.

Talán az egyik legizgalmasabb rész a trükkasztal körüli forgatag volt: a gyerekek elkezdték mozgatni a figurákat a hangra, mindenki a trükkasztal köré gyűlt és megtalálta a neki való feladatot. Ilyenkor nem számított, hogy 35 fok van, 3 napon keresztül készültek az alkotások.

A napok végén tini-discoval, stranddal, bográcsozással és mozizással lazítottunk.


Kerekesszékes lányok az esti sötétben, a kerekesszék lámpájának fényében nevetgélnek az udvaron.
Esti móka (Pinczés Alexandra fotója)

Nem sok ottalvós kerekesszékes gyerektáborról hallottam. Amik léteznek, azokat általában a speciális iskolák szervezik a jól bevált gyógypedagógus szakértői segítséggel. Miben más a ti táborotok, mint az iskolai táborok?

Az a mi specialitásunk, hogy a mi táborunkba olyan gyerekek is jelentkezhetnek, akiknek a mozgáskorlátozottságon kívül még más nehézségük is van.

Van olyan gyerek, aki például az éjszakát csak úgy tudja tölteni, hogy BIPAP (légzésrásegítő) géppel és a géphez csatlakoztatható maszkkal alussza át. Van olyan gyerek, aki köhögtető gépet használ. Van olyan, akinek rendszeresen inhalálni kell és van olyan is, aki nem beszél és AAK (augmentatív alternatív kommunikációs) eszközzel érteti meg magát. A táborunkban ezért mindig van fixen egy hivatásos ápolónő, aki mindezen részletekben segít! Ami még különleges ebben a táborban, az az, hogy az egyedi igények miatt kombinált jelentkezési lehetőséget biztosítunk. Akinek annyira speciális az életmódja, hogy nem tud a szülei nélkül ottalvós táborba eljutni, az a gyerek az anyukájával vagy apukájával jöhet. Idén 15 gyerekből 5 gyereknek volt ott valamelyik szülője és 10 gyereknek biztosítottunk mi önkéntes segítőt.

 

Az önkéntes segítők minden esetben szakavatott gyógypedagógusok, szakemberek?

Nincs ilyen kitétel. Meghirdetjük a tábort és beindul a szeretetlánc! Mindenki szól egy barátjának és összeáll a csapat. Volt már olyan, hogy szakember jött segíteni hozzánk. De az önkéntes segítőink nagy része civil ember, akik az élet teljesen más területén dolgoznak. A tábor előtt minden esetben megismertetjük egymással a gyerekeket, családtagjaikat és a segítőket személyesen vagy online. Ez úgy zajlik, hogy minden szülő kitölt egy részletes kérdőívet a gyerekéről (evés, alvás, mosdózás stb.), amit előzetesen átküldünk a segítőknek, és csak az anyag áttanulmányozása után veszi fel a kapcsolatot a segítő a szülővel és a gyerekkel. A táborba érkezéskor még megtörténnek az utolsó technikai egyeztetések és a segítő az egész tábor ideje alatt kapcsolatban marad a szülővel, hogy ha bármilyen igény támad a gyermek részéről, megfelelő segítséget tudjon kapni. Persze jellemzően már csak a kép és videó beszámolók szoktak röpködni az üzenetküldő rendszerekben, mert addigra azért a segítő elég komfortosan érzi magát, hogy miben kell neki helytállnia.

A tábor alatt olyan szoros lesz a kötelék a segítő és a gyerek között, hogy általában utána is tartják a kapcsolatot.

Az az önkéntes, aki először jön velünk táborozni, ugyanúgy átéli a szeretet minden formáját, mint a gyerekek, ezért a segítőink is gyakran hálálkodnak, hogy megváltozott az életük és más szemmel nézik már a világot és benne a problémáikat.


Egy kerekesszékes kisfiú felnőtt segítőjével papírszínház előadást tart társainak.
Papírszínház - az előadó Dolányi Milán (Kovács Péter fotója)

Irtó nagy előkészület lehet a tábort megelőző időszakban! Hányan szervezitek a tábort?

Barátnőmmel, Vikivel (Acsádi Viktória), a Fügefa Gyümölcsei Alapítvány kurátorával a tábor előtti két hónapban napi szinten tartunk egyeztetést szóban és üzenetekkel. Teljesen összenövünk erre az időszakra, de nagyon élvezzük!


Kép a Duna partján, előtérben a két főszervező, hátul a résztvevők és a Duna.
A két főkolompos és a táborozók (Karli Veronika fotója)

Az egyik táborozó kislány anyukájával, Mészivel (Mészáros Ildikó, aki az Egy Sima Egy Fordított Egyesületnél is önkénteskedik - a szerk.) egészült ki az idei tábor szervezői csapata. Ő a technikai vonalat képviseli, nagyon sok hasznos meglátása van és sok adminisztrációs dologban segít nekünk. Szóval hárman szervezzük technikailag a tábort, de Isten segítségét mindig kérjük, mert sok bizonytalan dolog tud közbejönni, mivel

tavaly is és idén is a tábort teljesen civil adományokból szerveztük meg. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani minden kedves adományozónknak!

 

Akkor most uborkaszezon jön? Jövőre is biztosan lesz tábor, de addig van még valami a tarsolyotokban?

Képzeld, már kezdünk ügyesebbek lenni pályázatírás terén is és pont a táborunk kezdete előtt sikerült egy olyan anyagot beadni, amit a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatott. Így most épp azt szervezzük, hogy az őszi szünetben hogyan tudjuk elvinni a kerekesszékes gyerekeket a Balaton partjára egy hétvégére. Szóltunk a korábbi táborozó csapatnak és sokan jelentkeztek, de van még pár hely kiadó, úgyhogy azt ajánljuk az érdeklődő gyerekeknek, szülőknek, hogy nézzenek rá a Fügefa Gyümölcsei Alapítvány Facebook oldalára ès a honlapunkra! Októberben indul a gyümölcsöző ősz!

 

Egy kerekesszékes fiú és egy kerekesszékes lány barátságból összedöntik a fejüket
Tábori barátság (Pinczés Alexandra fotója)

 


Comments


bottom of page