Filmklúzió
- Egyesület az Inklúzióért
- ápr. 23.
- 4 perc olvasás
Frissítve: 2 nappal ezelőtt
avagy inklúzió a filmekben
A “Netflix and chill” kifejezés nem véletlenül lett világszerte felkapott az elmúlt években. A különböző streaming szolgáltatások létrejöttével szinte korlátlan választási lehetőség áll rendelkezésre, ha filmekről vagy sorozatokról van szó. Ezekben rengeteg fordított karakterrel találkozhatunk, még többel is, mint elsőre gondolnánk. Kommunikációs gyakornokunk, Ráduly Kata összegyűjtött nekünk néhány filmet és sorozatot, amelyekben spéci karakterek kaptak szerepet. Nézzük, hogy a klasszikus Esőember és Forrest Gump vonalon túl hol találunk még fogyatékos szereplőket!
Köpenyek és maszkok mögött
A szuperhősök világában két oldal van: a rossz és a jó, ahol mindig az utóbbi győz. Leginkább hőseink múltja határozza meg, hogy melyik oldalon harcolnak, ahogy azt is, hogyan tudták kezelni az élet által rájuk dobott terhet, vagy hogy valamiért mások, mint amit a társadalom elvár tőlük.

Ha fogyatékos karaktert keresünk a filmekben, itt van rögtön Doktor Strange, akinek súlyos autóbalesete után fel kellett adnia addigi életét, mert annyira megsérültek a kezei. Végül azonban egy másik karakter, a gyógyíthatatlan betegsége ellenére talpra álló Jonathan Pangborn mintája nyomán jóra fordítja tragikus sorsát.
A tág értelemben vett inklúzió filmekben való megjelenésére az egyik legklasszikusabb példa talán az X-Men. Bemutatja, hogy a másság milyen útra tudja terelni az embert. Szereplői mind kilógnak a társadalomból, és meg is szeretnék változtatni azt. A konfliktus ott kezdődik, amikor a fordítottságukból adódó elnyomást különböző módokon és célokkal próbálják megszüntetni.

Doctor Strange-hez hasonló cipőben járt Daredevil, a Daredevil - A fenegyerek című filmben. Ő is balesetben sérült meg, fiatalon elvesztette látását, és fordított hősként harcolt az igazságért.
Azonban a karakterek változása nem mindig pozitív irányú. Az antihős Joker története többféleképpen is megjelenik a különböző Batman feldolgozásokban. Élettörténete filmenként változik, ami összeköti őket, az Joker pszichoszociális fogyatékossága. A leghatásosabb és legmélyebb a 2019-es Joker című film, amely Oscar-díjas színvonalon mutatja be a főszereplő összetiport lelkének történetét, és azt is, hogyan kezeli idegrendszeri betegségét.
Egy messzi messzi galaxisban…mindenki számít
Továbbra is különböző kitalált világokban keresgélve számos izgalmas filmet találhatunk még. Például az egyik legismertebb főgonosz, Darth Vader, A Sithek bosszúja című filmben elveszti végtagjait, és olyan mértékű égési sérüléseket szenved, hogy élete végéig mesterséges légzőberendezéssel tud csak lélegezni.
A jediktől elrugaszkodva, az istenek és félistenek felé kacsintgatva eszünkbe juthat a Villámtolvaj - Percy Jackson és az olimposziak című film, amelyben a főhős, Percy, diszlexiás, barátja, Grover pedig teljesen más lábakkal rendelkezik, mint az őt körülvevő személyek.
A különleges világokban játszódó sorozatokból sem maradnak ki a fordított karakterek. Például a nyolc évadon keresztül tartó Trónok Harcában az egyik főszereplő Tyrion Lannister törpenövésű.
Fordított karakterek heti rendszerességgel
A Trónok Harca mellett még rengeteg világszerte ismert sorozat van, ami jól illik válogatásunkba. Első a Doktor Murphy című sorozat, amelyben pont attól kiváló orvos Shaun Murphy, hogy autizmussal él, és savant-szindrómája van (vagyis kiemelkedő tehetsége van egyes területeken, bővebben írtunk erről korábbi cikkünkben). Ez a sorozat azt is remekül bemutatja, hogyan erősíti a spéciség a csapatot.
Az igaz történeten alapuló Larry című sorozat főszereplőjének beszédzavara van. A sorozat Serrano életét mutatja be, aki rapperként küzdött meg dadogásával. (A dadogásról korábban ebben a cikkünkben írtunk.)

A gyerekek kedvence lehet a kortalan Avatár - Aang legendája című sorozat. Ebben kiemelt szerepe van a vak Toph Beifongnak, akit „vak bandita” néven is ismernek. A második évadban ő tanítja meg Aangnak a földhajlítást, aminek segítségével később meg tudja majd menteni a világot. Emellett kerekesszékes szereplő is van a sorozatban, sőt a női egyenjogúságra is többször felhívják a figyelmet.
Az árnyékban is van hely mindenkinek
Ha kicsit ijesztőbb filmeket szeretne nézni az ember, akkor ideális választás a Leonardo DiCaprio főszereplésével készült Viharsziget, ami egy olyan szigetről szól, amely tele van különböző pszichoszociális fogyatékossággal élő emberrel.

A valós eseményeken alapuló művek közül Gypsy-Rose Blanchard életét meséli el A tett. A sorozat folyamán kiderül, hogy az elején kerekesszékesnek és súlyos betegségekkel küzdőnek hitt Gypsy-Rose valójában egyáltalán nem beteg, míg vele szemben a szeretőnek tűnő anyukája él pszichoszociális fogyatékossággal.
Ez nem a megszokott családi mozi - ez jobb
Boldogabb vizekre evezve, a családi filmek tengerében is találhatunk fordítva úszókat. Például a Vaklárma című filmben, amely egy vak és egy siket ember történetét foglalja humorba. Vagy a megható Életrevalók, amelyben a kerekesszékes Philippe-nek és a gettóból jött ápolónak, Drissnek az élete jelentősen megváltozik, miután útjuk egymásét keresztezi.

Egy család számára tökéletes választás lehet még a Delfines kaland című film, egy olyan delfin története, akinek amputálni kellett a farkát és implantátumot kapott.
Szintén amputálni kellett A suttogó című filmben Grace MacLean lábát egy lovasbaleset után. A film bemutatja, hogy egy ló és gazdája hogyan tud újra egymásra találni egy ilyen megrázó esemény után.
Jó esti program lehet még a Gilbert Grape című film is, ahol a Johnny Depp által játszott főszereplő testvére, Arnie értelmi fogyatékos.
Ezt a kategóriát egy nagyon friss filmmel, a 2024-es Szeretetreméltókkal zárjuk, amelyben apa és fia egy rablás után úgy próbál kereket oldani a rendőrök elől, hogy becsatlakoznak egy csapathoz. Ez a csapat csupa fogyatékos emberből áll, akik épp egy hegyi házba indulnak táborozni. Szép kis kalamajka keveredik, és a végeredmény egy nagyon humoros film, aminek mondanivalójával mi is nagyon egyet tudunk érteni: nem kell ide pátosz és részvét, inkább részvétel!
A szerelem nem kérdez, csak érez

A romantika területén is találhatunk fordított filmeket, például a nagyon szép, ámbár nagyon sírós Mielőtt megismertelek című filmet. A férfi főszereplő, Will Trainor nyaktól lefelé le van bénulva. Szintén kerekes székhez kötött a Rozsda és csont című film egyik főszereplője, Stephanie, aki korábban delfinidomárként dolgozott a helyi aquaparkban. Egy autóbalesetben azonban elveszti mindkét lábát és innen kell újraépíteni egész életét.
A szomorú-romantikus vonalba illeszkedik a nagyon nehéz témát feldolgozó A mindenség elmélete című film is, amely Stephen Hawking és felesége, Jane szerelmi történetét meséli el. Igazi érzelmi hullámvasút, ami megmutatja, hogyan küzdenek meg a betegség (ALS) és a szerelem kihívásaival.
Hamarosan jövünk a magyar filmekkel is, amelyekben fogyatékos karakterek jelennek meg.
Remélhetőleg Te is találtál a listán olyan filmet, amely felkeltette az érdeklődésedet, és megnézed vagy átértékelve újranézed. Feltétlenül oszd meg velünk, mit gondolsz ezekről a filmekről! Te is ismersz fordított filmeket? Írd meg nekünk ezt is!
Ne gondold túl, csak kezdd el a beszélgetést!
Köszönjük, ha adód 1%-ával támogatsz!
Információk: https://www.egysimaegyforditott.com/ado-egyszazalek
Az egyesületünk neve: Egyesület az Inklúzióért
Adószám: 18904693-1-41

Comments